خط تلفن اینترنتی
13
دی

خط تلفن اینترنتی چیست و چه امکانات ویژه ای دارد؟

خط تلفن اینترنتی یا پیش شماره های عجیب اینترنتی که به تازگی شرکت های بزرگ و حتی سازمان ها از آن استفاده میکنند چیست و چرا با خط تلفن قدیمی جایگزین میکنند؟ آیا تلفن های قدیمی مگر ایرادی دارند؟

در  این مقاله قصد داریم تا جایی که بتوانیم به سوالات مبهم شما پاسخ دهیم پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

خط تلفن اینترنتی یکی از نو آوری های ارتباطاتی میباشدکه نام های دیگری نیز دارد از جمله این نام ها میتوان به اسامی زیر اشاره کرد.

 • سیپ لایت
 • سیپ ترانک
 • ویپ لاین

همه این نام ها همان خط تلفن اینترنتی هستند و فرقی باهم ندارند. اگر بخواهیم خط تلفن اینترنتی را به زبان ساده برای شما تعریف کنیم همان تلفن ثابتی هستند که در شرکت و سازمان ها و در منازل از آن استفاده میکنید با این تفاوت که اطلاعات خط تلفن اینترنتی بجای عبور از سیم و کابل مخابراتی از بستر اینترنت رد و بدل میشود  و دیگر مشکلات جغرافیایی برای خرید تلفن ندارید و میتوانید بجای استفاده از بستر تلفن های قدیمی مخابرات از بستر اینترنت خود استفاده کنید که مزایای بهتری برای شما دارد.

تلفن ثابت اینترنتی یا VoIP (Voice over Internet Protocol) یک فناوری ارتباطی است که به کاربران اجازه می دهد تا با استفاده از اینترنت به جای خطوط تلفن سنتی، تماس های تلفنی خود را برقرار کنند. این فناوری از طریق تبدیل صدا به داده های دیجیتال و انتقال آنها از طریق شبکه اینترنت عمل می کند. با استفاده از تلفن ثابت اینترنتی، کاربران می توانند با کمترین هزینه و با کیفیت بالاتری تماس های تلفنی خود را برقرار کنند.

در ادامه به مزایای آن ها اشاره خواهیم کرد.

نگاهی به تغییر و تحولات تلفن ثابت

ارتباطات تلفنی که امروزه مورد استفاده همه مردم قرار گرفته است یکی از وسیله های مهم ارتباطی به حساب می آید که امروزه از روش های قدیمی مثل خطوط تلفن ثابت  مخابرات که از طریق سیم کشی بود به روش های نوین مثل خط تلفن اینترنتی مهاجرت کرده است. در گذشته نه چندان دور مردم برای تهیه خط تلفن ابتدا باید به مخابرات منطقه خود مراجعه میکردند و درخواست خط تلفن برای خانه یا شرکت می کردند و در بسیاری از موارد با جمله زیر مواجه میشدند.

(سوییچ های ما پر شده است و باید تا تخلیه یک خط منتظر بمانید)

این به این معناست که خط خالی برای تحویل به شما وجود ندارد و باید منتظر بمانید تا خط خالی برای شما فراهم شود و با مشکلات زیادی مثل این مشکل مواجه میشدید ولی امروزه با آمدن خط تلفن اینترنتی دیگر مشکل پر شدن خط و کابل کشی ندارید و تنها با داشتن یک سرویس اینترنت پایدار میتوانید از این سیستم استفاده کنید.

خط تلفن اینترنتی نسبت به خطوط ثابت قدیمی چه ویژگی هایی دارد؟

خط تلفن اینترنتی که از معماری voip استفاده میکند که از لحاظ امکانات تفاوت زیادی با خط تلفن قدیمی (pstn) دارد و اکنون بیشتر دستگاه های مخابراتی دنیا با استفاده از این سیستم کار میکنند که ویژگی های منحصر به فردی نسبت به معماری قدیم دارد که در ادامه  درباره همه آن ها صحبت خواهیم کرد.

کیفیت بالای صدا (HD)

یکی از مشکلات مهمی که میتوان به تلفن شهری گرفت کیفیت پایین صدای مکالمات هست به خصوص وقتی که طول مسیر سیم تلفن تا درب منزل یا شرکت شمابیشتر باشد دچار نویز های بالا و شاهد افت کیفیت صدا در هنگام مکالمه خواهید بود همچنین امکان قطق شدن سیم های تلفن در آب و هوایی طوفانی و بارندگی وجود دارد درحالی که در خط تلفن اینترنتی کابل کشی به طور کلی حذف شده است و اطلاعات در بستر اینترنت انجام میشود که این کار سبب شده تا کیفیت صدا در این خط تلفن به شدت بالا رود و شاهد یک مکالمه خوب و با کیفیت باشیم.

به هیچ دستگاهی برای راه اندازی این خط تلفن نیازی ندارید

امروزه بسیاری از شرکت ها و سازمان ها برای بهبود مکالمه ها نیاز دارند از سیستم voip برای مکالمه استفاده کنند که اگر بخواهیم این سیستم را با روش انالوگ و کابل کشی انجام بدیم باید از دستگاه gateway استفاده کنیم که هزینه نسبتا بالایی دارد ولی با استفاده از خط تلفن اینترنتی میتوانیم بدون استفاده از سیستم انالوگ و کابل کشی های طولانی و بدون هیج دستگاهی این ارتباط را به شکل کاملا بهبود یافته برقرار کنیم که در هزینه های ما نیز بسیار صرفه جویی خواهد کرد.

تعرفه های پایین خط تلفن اینترنتی

شاید فکر کنید تعرفه های خط تلفن اینترنتی نسبت به خطوط ثابت قدیمی زیاد باشد ولی اصلا اینطور نیست درحالی که تعرفه های مکالمات این سیستم نسبت به سیستم قدیمی خیلی پایین است و این میتواند در هزینه شرکت ها وحتی خانواده ها صرفه جویی کند که هم اکنون مردم بیشتری به استفاده از این سیستم روی آوردند.

فعال کردن راحت و بی دردسر این خط تلفن

همانطور که اشاره کردیم  راه اندازی تلفن شهری کار آسانی نبود و باید از مخابرات منطقه خود درخواست خط تلفن میکردید و در صورت موجود بودن خط به شما خط اختصاص پیدا میکرد و در غیر  این صورت باید انتظار میکشیدید تا یک خط خالی میشد و آن را به شما اختصاص میدادند ولی امروزه با استفاده از خط تلفن اینترنتی به راحتی میتوانید از طریق اینترنت درخواست راه اندازی سرویس کنید و طی زمان کوتاهی سرویس به شما تعلق یافته و به راحتی از آن استفاده کرده و لذت خواهید برد.

محدودیت جغرافیایی نخواهید داشت

در تلفن شهری قدیمی برای این که از آن استفاده کنید باید جایی که سیستم قرار دارد باشید وگرنه امکان تماس شما فراهم نمیشود برای مثال اگر به سرکار بروید و بخواهید با تلفن منزل خودتان با فردی گفت و گو کنید این امکان میسر نیست درحالی که در خط تلفن اینترنتی به راحتی با خرید یک خط تلفن اینترنتی میتوانید در هر جای کشور عزیزمان که باشید از آن استفاده کرده و ارتباط برقرار کنید.

پشتیبانی تخصصی

هر کاربری که یک سرویس را خریداری میکند دنبال خدمات پس از فروش آن است تا  در صورت بروز هر گونه مشکل بتواند از خدمات پس از فروش آن استفاده کند به همین دلیل شرکت های ارایه دهنده خط تلفن اینترنتی سعی میکنند بهترین پشتیبانی را برای کاربران خود ارایه دهند تا مشتریان زیادی را جذب کنند به همین دلیل پشتیبانی این شرکت ها نسبت به پشتیبانی مخابرات و شرکت های دولتی خیلی بهتر است و شما هر لحظه میتوانید از پشتیبانی درخواست کمک و راهنمایی کنید.

هر تعداد خط دوست دارید میتوانید بخرید

بر خلاف تلفن های مخابرات شهری که برای هر خانه یا شرکت فقط یک خط تخصیص میدهند و در صورت اصرار و پارتی بازی شاید نهایتا دو یا سه خط  اختصاص میدادند ولی شما میتوانید در خط تلفن اینترنتی هر چقدر دوست دارید برای خانه یا شرکت خودتان سرویس تهیه کنید و از تک تک آن ها استفاده کرده و لذت ببرید.

خط تلفن اینترنتی

بر روی گوشی موبایل خود چه اندروید چه ios  از این خط استفاده کنید

اگر چه امکان استفاده از این امکان بر روی تلفن های ثابت مخابرات وجود ندارد و شما نمیتوانید از طریق گوشی خود با دیگران ارتباط بگیرید ولی حالا ما این امکان را فراهم کردیم که شما با خرید یک خط تلفن اینترنتی به راحتی بتوانید از آن در همه جای ایران عزیزمان با استفاده از گوشی موبایل از آن استفاده کنید .

معرفی شرکت های ارایه دهنده خطوط تلفن اینترنتی

امروزه با گسترش و پیشرفت فناوری شرکت های مختلفی اقدام به فروش خط تلفن اینترنتی میکنند که از مهمترین آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. شرکت شاتل با پیش شماره  (۹۱۰۰ و ۹۱۳۲)
 2. شرکت پیشگامان با پیش شماره (۹۱۰۹)
 3. شرکت آسیاتک با پیش شماره  (۹۱۰۱ و ۹۱۳۰)
 4. شرکت صبانت با پیش شماره (۹۱۰۲)
 5. شرکت لایزر با پیش شماره (۹۱۳۱)
 6. شرکت فرزانگان با پیش شماره (۹۳۱۱)
 7. شرکت فناوا با پیش شماره (۹۱۰۸)
 8. شرکت فناپ تلکام با پیش شماره (۹۱۰۳)

معایب خط تلفن اینترنتی

همان طور که بیان کردیم خط تلفن اینترنتی مزایای زیادی دارد البته درکنار مزایا میخواهیم به معایب این خط تلفن هم اشاره کنیم .بالاخره هر چیزی در کنار مزایا معایبی هم دارد که باید به آن ها اشاره کرد البته این خط تلفن اینترنتی آنقدر مزایا دارد که وجود دو یا چند عیب هم نمیتواند از ارزش های این خط تلفن کم کند. از معایب این سیستم میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تحت تاثیر نیرو قرار میگیرد. برخلاف خطوط ثابت مخابرات، خط تلفن اینترنتی نیازمند منبع نیرو است در غیر این صورت امکان برقراری تماس فراهم نمیشود. اگر برق محل شما قطع شود این سرویس هم از کار خواهد افتاد و نیازمند راه اندازی یک ژنراتور خواهید بود.
 2. به اینترنت وابسته است. تماس با کیفیت در این تلفن اینترنتی لازمه داشتن اینترنت با کیفیت است بنابراین با اینترنت محل شما رابطه مستقیم دارد اگر اینترنت شما پرسرعت باشد مشکلی نخواهید داشت و ارتباط شما به بهترین شکل ممکن فراهم خواهد شد در غیر این صورت با مشکل قطع و وصل شدن تماس و همچنین نویز مواجه خواهید بود. پیشنهاد ما برای برطرف کردن این مشکل این است که سرویس اینترنت خود را از شرکت هایی تهیه کنید که سرعت بیشتر و باکیفیت تری ارایه میدهد و همچنین با خرید اشتراک اینترنت پرسرعت تا حدی میتوانید جلوی این مشکل را بگیرید.
 3. امکان هک شدن شما وجود دارد. اکثر سرویس های اینترنتی قابل هک شدن هستند و همین موضوع بر روی خط تلفن اینترنتی هم صدق میکند درحالی که ممکن است دیواره آتش در این مواقع به درستی عمل نکند و ویروس ها و کرم ها بتوانند سرویس ها را هک کنند که این مشکل شامل همه سرویس های اینترنتی است.
خط تلفن اینترنتی
۵/۵ ( ۱ امتیاز )